Święta Kościelne

Święta kościelne

Nie można prowadzić życia duchowego, bez szczególnej celebracji dni, które mają rangę wielkich wydarzeń kościelnych. Zaniedbanie tego obowiązku bez ważnej przyczyny jest przyczyną grzechu ciężkiego. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks prawa kanonicznego.

„Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”.

modlitwa

Święta kościelne

Obowiązek uczestnictwa we Mszy św. zostaje wypełniony przez udział w niej w jakimkolwiek obrządku katolickim. Uczestniczyć można w dniu święta lub wieczorem dnia poprzedzającego, czyli w wigilię święta (kan. 1248 KPK).

Święta nakazane

W dni świąt nakazanych każdy chrześcijanin ma obowiązek uczestniczenia we Mszy św. oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim (nie tylko rzymskim), bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (kan. 1248 KPK). Zaniedbanie tego obowiązku bez ważnej przyczyny jest grzechem ciężkim.

W niedzielę oraz inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani powstrzymywać się od wykonywania tych prac i zajęć, które:
    – utrudniają oddawanie Bogu czci,
    – przeżywanie radości właściwej dniowi świątecznemu,
    – utrudniają korzystanie z należytego odpoczynku duchowego i fizycznego (kan. 1247 KPK).

• Wszystkie niedziele roku
  • Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (Nowy Rok - 1 stycznia)
  • Objawienie Pańskie, popularnie zwane świętem Trzech Króli - (6 stycznia)
  • Wielkanoc (święto ruchome)
  • Wniebowstąpienie Pańskie (święto ruchome) - od 2003 roku uroczystość została przeniesiona na 7 Niedzielę Wielkanocną
  • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (popularnie znane jako Boże Ciało - święto ruchome)
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
  • Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada)
  • Boże Narodzenie (25 grudnia)

Święta patronalne

Tradycja kościoła rzymskokatolickiego gorąco zaleca uczestnictwo w celebracji niżej wymienionych świąt kościelnych:

• Matki Bożej Gromnicznej (2 lutego)
  • Św. Józefa Oblubieńca NMP (19 marca)
  • Poniedziałek wielkanocny
  • Święto NMP Matki Kościoła (poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego)
  • Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia)
  • Św. Szczepana (26 grudnia)
  • Św. Wojciecha, biskupa i męczennika (23 kwietnia)
  • Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (3 maja)
  • Św. Stanisława, biskupa i męczennika (8 maja)
  • Św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika (16 maja
  • Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca)
  • Św. Stanisława Kostki, zakonnika i wyznawcy (18 września)
  • Święto patronalne we własnej parafii (czyli tzw. odpust)

Kaledarz świąt ruchomych

Niektóre ze świąt kościelnych obchodzone są zawsze w ten sam dzień w roku (np. Boże Narodzenie zawsze 25 grudnia). Inne natomiast są świętami ruchomymi, tzn. każdego roku obchodzone są innego dnia.

Data tych świąt uzależniona jest od uroczystości Zmartwychwstania Chrystusa. Od starożytności chrześcijańskiej Wielkanoc przypada zawsze w niedzielę po pełni księżyca, kiedy nastąpiło już wiosenne zrównanie dnia z nocą.

Pański

3 XII

2029 A I 14 II 1 IV 13 V 20 V 31 V 2 XII
2030 B II 6 III 21 IV 2 VI 9 VI 20 VI 1 XII

"Nie trzeba wielu słów aby Mi się przypodobać - wystarczy, że Mnie bardzo kochasz.
Mów do Mnie, jak gdybyś rozmawiał ze swoim przyjacielem..."